Noć sa Anderesenom u Češkom selu posvećena knjizi Karla Shovaneca

Češko Selo je u nedelju 27.oktobra bilo ispunjeno dečijom grajom jer je održana manifestacija „Noć sa Andersenom“ koju su zajednički organizovali Češka Beseda Češko Selo i Češka Beseda Kruščica uz podršku Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine.

Deca iz Bele Crkve i Kruščice najpre su se zabavljala na igralištu u dvorištu Muzeja Čeha, a nakon toga od strane učitelje češkog jezika Stanislava Havela i predsednice Nacionalnog saveta Čeha Ljiljane Stehlik mogli su da čuju priču o običajima i tradiciji kako samog Češkog Sela, tako i o češkoj zajednici na ovim prostorima.

„ Deco, veoma je važno da znate ko su vaši preci, kako su živeli i čime su se bavili. Za svakog pojedinca to je veoma važno, kako jedno drvo stoji zahvaljujući svom korenu, tako i mi moramo da znamo odakle potičemo i kakvi su naši koreni. U sadašnjoj zgradi Muzeja, nekada je bila Osnovna škola u kojoj se učilo na češkom jeziku. Jedan od mnogobrojnih učitelja bio je i Karlo Shovanec , moj deda stric čiju istoriju sam ja proučavala. Ja bih vam poručila da se kod vaših roditelje raspitate o tome odakle potičete, to su uvek  interesantne priče, možete nešto i da zapišete, da znate vaše korene i ko vam je bliža i dalja rodbina“

– rekla je Ljiljana Stehlik.

Učitelj Stanislav Havel je osmislio za decu orjentiring kviz pod nazivom „O jednoj knjizi“.Najpre im je održao kratko predavanje o češkom učitelju Karlu Shovanecu  i njegovom istraživačkom radu o češkoj zajednici u Banatu. Deca su pomno slušala jer su pitanja upravo bila osmišljena na osnovu tog predavanja. Uz pomoć mape i obeleženih putokaza deca su nalazila punktove gde su odgovarali na postavljena pitanja iz 6 oblast:i običaji, škola, voće i povrće, Banat,agrokultura i crkva.

Uz lepo druženje, bila je ovo prilika da najmlađi nauče interesantne  podatke o češkoj zajednici na ovim prostorima, da nauče nove češke reči i da pokažu kako se snalaze u čitanju mapa i u snalaženju u prirodi.

Sve prijavljene ekipe uspešno su savladale kviz,a nakon sabiranja bodova, usledilo je proglašenje rezultata. Sva deca su dobila slatkiše i diplome,a poseban doživljaj im je bio što su sami, uz nadzor starijih, mogli da ispeku kobasice na logorskoj vatri i čuju neke do sada neispričane priče.

Odbor za obaveštavanje

Nenad Jokanović, Tamara Gojković, Uglješa Kuželka

Svečani prijem povodom Dan nastanka samostalne Čehoslovačke Republike

Predstavnici Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine kao i istaknuti članovi češke zajednice i ove godine prisustvovali su svečanom  prijemu povodom Dan nastanka samostalne Čehoslovačke Republike 28.10.2019 (Den vzniku samostatné Československé republiky) u  Ambasadi Republike Češke u Beogradu.

Pozivu na ovogodišnji prijem odazvali  su se brojni članovi diplomatskog kora, predstavnici srpske vlade i parlamenta, ministarstva spoljnih poslova, odbrane i drugih ministarstava iz oblasti kulture, medija, prosvete i ostali prijatelji Češke. Prijem je protekao u prijatnoj i srdačnoj atmosferi. Ambasador Republike Češke u Srbiji, njegova ekselencija, gospodin Tomaš Kuhta u uvodnom izlaganju povodom obeležavanja ovog značajnog praznika, istakao je i važnost negovanja odličnih češko  srpskih odnosa koji su iz godine u godinu na sve višem nivou.

Podela prigodnih poklona učenicima OŠ „Miša Stojković“ Gaj

Osnovna škola „Miša Stojković“ u naseljenom mestu Gaj u opštini Kovin proglašena je od strane Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine školom od posebnog značaja za obrazovanje češke nacionalne manjine. Tokom oktobra meseca ove godine predsednica Nacionalnog saveta Čeha, Ljiljana Stehlik, obišla je ovu obrazovnu ustanovu i obavila veoma korisne razgovore sa direktorom škole Miodragom Zlatanovićem. Tom prilikom dogovoreni su  pravci dalje saradnje. Bila je to i prilika da se učenicima koji izučavaju češki jezik sa elementima nacionalne kulture podele prigodni pokloni koje je pripremio Nacionalni savet. Takođe je konstatovano da i dalje treba zadržati pozitivan trend povećanja broja učenika koji izučavaju češki jezik sa elementima nacionalne kulture kao doprinos očuvanju i unapređenju obrazovanja.

Nacionalni savet češke nacionalne manjine može da se pohvali činjenicom da ove godine češki jezik sa elementima nacionalne kulture izučava 217 učenika što predstavlja povećanje broja učenika od čak 38% u odnosu na prošlu godinu.

„Cilj nam je da se što više učenika opredeli za izučavanje češkog jezika sa elementima nacionalne kulture jer će samo na taj način mlađe generacije sačuvati češki identitet i dati svoj doprinos očuvanju češke tradicije“

-istakla je Ljiljana Stehlik predsednica Češkog Nacionalnog saveta.

Savet Čeha darivao đake

Nacionalni savet češke nacionalne manjine,  đacima  prvacima  koji u matičnim školama izučavaju  nastavni predmet češki jezik sa elementima nacionalne kulture,  darivao je školske torbe- rančeve , udžbenike i  školski pribor. Takođe, svaki đak koji se opredelio za ovaj izborni predmet u drugom razredu  dobio je udžbenike, radne sveske i školski pribor, dok su učenici  starijih razreda dobili školski pribor.

Očuvanje  češkog  jezika kod  mladih naraštaja je najznačajniji segment u očuvanju  kulturnog i nacionalnog  identiteta pripadnika češke nacionalne zajednice u Srbiji.

Osnovu školu u  Gaju posetila je predsednica Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine Ljiljana Stehlik i tom prilikom darivala  đake koji uče češki jezik. U OŠ “Sava Munćan” u Kruščici, koja je od strane Saveta proglašena za ustanovu od posebnog značaja za češku manjinu, bilo je lepo druženja sa đacima, kažu, Ivana Razmenić, Boženka Stavrić i Karolina Ninku, koje su učenicima podelile  udžbenike  i poklone.

Osim u Kruščici, češki jezik se uči i u Osnovnoj školi „Žarko Zrenjenin“ i Osnovnoj školi „Dositej Obradović“ u Beloj Crkvi. Predstavnice Nacionalnog saveta Čeha,  Ivana Razumenić , Zdenka Frumos i Karolina Ninku posetile su učenike u OŠ “Žarko Zrenjanin”.

Učenike u OŠ “Dositej Obradović” darivale su Ivana Ristić Hubert, Ivana Razumenić i Karolina Ninku.

“Obrazovanje je jako bitno u očuvanju materinjeg jezika i nama je jako drago što 217 đaka u osnovim  školama  uči češki jezik sa elementima  nacionalne kulture “

rekla je Ivana Razumenić, predsednik Odbora za obrazovanje Nacionalnog saveta Čeha.

Nastojanja u očuvanju  češkog jezika i  kulturne baštine,  obogaćuju kvalitet  zajedničkog života svih stanovnika Južnog Banata, područja, gde je i najveća koncentracije pripadnika  češke zajednice u Srbiji.

Odbor za obaveštavanje

Nenad Jokanović, Tamara Gojković, Uglješa Kuželka

Veče češke muzike u Beloj Crkvi

Koncert pod nazivom „Karavan češke muzike“ koji su organizovali udruženje Česi Šumadije i Nacionalni savet češke nacionalne manjine, održan je u petak 18.oktobra u velikoj sali Muzeja u Beloj Crkvi.

Na programu su bila dela Antonjina Dvoržaka i Leoša Janačeka u izvođenju studenata i pedagoga muzičke škole „Dr Miloje Milojević“ iz Kragujevca.

Sve prisutne je pozdravila Ivana Ristić Hubert, predsednik Odbora za kulturu Nacionalnog saveta Čeha.

„Nacionalni savet svoju ulogu ostvaruje kroz doprinos očuvanju nacionalnog identiteta, ali i kroz doprinos sredini u kojoj češka manjina živi kako bi se stvorili uslovi za napredovanje te zajednice“

– rekla je Ivana Ristić Hubert.

Tokom večeri izvedena su neka od najpoznatijih dela češkog kompozitora Dvoržaka iz Opere Rusalka kao i kompozicija Chorální fantazie pro varhany, Leoša Janačeka.

Publika je imala izuzetno pozitivne reakcije kako zbog samog programa tako i zbog talentovanih mladih umetnika čije je izvođenje češke muzike oplemenilo veče i ulilo  nadu da će ovakvih koncerata biti što više u Beloj Crkvi.

https://www.facebook.com/krajane.srbsko/videos/1051525205198712/

Odbor za obaveštavanje

Nenad Jokanović, Tamara Gojković, Uglješa Kuželka

Trka češko – srpskog prijateljstva 2019

Trka češko – srpskog prijateljstva u Beloj Crkvi održana je 13.10.2019. u organizaciji Škole plus i Nacionalnog saveta Čeha, a pod pokroviteljstvom Ministarstva inostranih poslova Češke. Ovu jedinstvenu manifestaciju Škola plus organizovala je po osmi put a ostaće zabeležena kao manifestacija sa preko 200 učesnika.Pored članova Škole plus, ove godine učešće su uzeli i učenici Belocrkvanske gimnazije i Tehničke škole, organizovano sa svojim profesorima. Manifestacija je obuhvatila biciklistički karavan od Bele Crkve do Češkog Sela, kreativne likovne radionice, projekciju filma o češkoj kulturi i tradiciji, posetu Etno muzeju Čeha te seoskoj crkvi Svetog Jana Nepomuka, sportske aktivnosti, podelu nagrada učesnicima i druženje u prijatnoj atmosferi. Deo ovih aktivnosti vodili su učitelj češkog jezika Standa Havel sa suprugom Alenom, kao i akademska slikarka Tereza Klepaček Stamenković, Slogan ovogodišnje manifestacije bio je “Bicikl čini život lepšim” a kolektivno iskustvo koje su stekli kako najmlađi tako i svi ostali ušesnici, najbolji je dokaz da Škola plus kroz multikulturalno obrazovanje pomera granice.

Posebno raduje činjenica da je ove godine bilo 208 aktivnih  učesnika, od 4 do 74 godine, što je dokaz da je ova manifestacija od velikog značaja za lokalnu sredinu i predstavlja pravu promociju češke kulture, jezika i tradicije. Iskoristili smo priliku da pozovemo prisutne da posete časove češkog jezika u Školi plus, na kojima učitelj Standa Havel veoma kreativno i inovativno prenosi svoja bogata znanja iz oblasti češkog jezika i kulture.

Posebnu zahvalnost dugujemo lokalnoj samoupravi, Crvenom krstu Bela Crkva i sekretaru Vladimiru Radonjiću, Češkoj besedi Kruščica, Belocrkvanskoj gimnaziji i ekonomskoj školi na čelu sa direktorkom Adelom Stanković, profesorki Tehničke škole Biljani Milovanov, Češkoj besedi Češko selo, Domu zdravlja i Policijskoj stanici Bela Crkva, Foto Flešu kao i privatnicima koji su omogućili vredne i slatke nagrade: Picerija Trg, restoran Klub, Narodna biblioteka, frizerski salon Karić, Trapa Čili, Burek šop Talijan, Birograf , Lotosov cvet, Market Višnjić, zlatara Stanimirov, frizer Bojan Trbojević, trgovina  Dar, PIK Južni Banat , pekara Banat, Slobodan Jurišić, Anđelić Milisav Frigo bel, Dragana Šupić…

Članovi Škole plus takođe se posebno  zahvaljuju Ministarstvu inostranih poslova  i Ambasadi češke Republike što su prepoznali značaj ove naše manifestacije i tradicionalno je podržavaju, a ona dobija sve veći značaj na masovnosti, multikulturalnosti i promociji češke kulture bez granica.

Izvor: Škola plus

Afirmacija češke kulture u Novom Sadu

Manifestacija „Novosadske radosti 2019”, u organizaciji Udruženja Čeha „Češka beseda Novi Sad”, po prvi put održana je ove godine. Manifestacije je podržana od strane Ambasade Republike Češke u Beogradu, Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine, Gradske uprave za kulturu grada Novog Sada i Muzeja Vojvodine u Novom Sadu.

Svečanim programom u Muzeju Vojvodine, 01.oktobra ,otvorena je izložba “Karlo IV” koja u kratkim crtama prikazuje život jednog od najpoznatijih i najznačajnijih čeških vladara Karla IV, kralja Češke, Italije, Nemačke i cara Svetog rimskog carstva, zadužbinara i neumornog inovatora, osnivača čuvenog Praškog univerziteta 1348. godine i graditelja najimpozantnije građevine u Pragu, Karlovog mosta, preko kojeg svakodnevno prelaze hiljade turista. Manifestacija “Novosadske radosti 2019” nastavljena je u subotu 05.oktobra kada je udruženje Češka beseda Novi sad napunilo svoj prvi rođendan. U Slovačkom kulturnom centru “Pavel Jozef Šafarik” u Novom Sadu, održano je kulturno-umetničko veče. Goste i publiku je pozdravio je član Upravnog odbora Češke besede Novi Sad Miloš Bubnjević ,dok se u ime Ambasade Republike Češke u Beogradu prisutnima obratio gospodin Pavel Kobližka .

U ime Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine, sve prisutne je pozdravio predsednik Izvršnog odbora Šiman irović.

“Češka manjina ima oko 2.000 pripadnika i kao takva je jedna od najmalobrojnijih manjina u Republici Srbiji. Zato što nas ima toliko malo nailazimo na probleme koje ostale veće zajednice nemaju, a to su očuvanje češke tradicije i kulture i možda najveći od svih predstavlja očuvanje našeg maternjeg jezika.Na osnovu ove činjenice nije teško zaključiti koliko je važna organizacija jedne ovakve kulturne aktivnosti kao što je ova današnja.”

– rekao je Šiman Irović

Program je počeo predstavljanjem članova udruženje Češka beseda Novi sad i njihovim prvim javnim nastupom. Naime, članovi udruženja pevali su češke pesme zajedno sa članovima pevačke i sviračke grupe SKC “Pavel Jozef Šafarik”. Nakon toga, su na češkom jeziku govorili poeziju čeških pisaca.

Pred prepunom salom, nastupili su hor Češke besede Daruvar, hor “Krajanky” Češke besede Banja Luka, hor Češke besede Maćino brdo, a na kraju su se predstavili veteranski i mlađi ženski folklorni ansambli Slovačkog kulturnog centra „Pavel Jozef Šafarik“.

Nacionalni savet češke nacionalne manjine čestita godišnjicu postojanja Češkoj besedi Novi Sad sa željom da još mnogo godina promovišete češki jezik, tradiciju i kulturu. Na ovaj način češka manjina u Srbiji će sigurno sačuvati svoj identitet!

Održana manifestacija “Mesec češke kulture”

Održana manifestacija “Mesec češke kulture” Česka Beseda Vršac, pod pokroviteljstvom Ministarstva inostranih poslova Češke Republike,u saradnji sa Nacionalnim savetom češke nacionalne manjine organizovala je manifestaciju pod nazivom “Mesec češke kulture u Srbiji”.Kulturno umetnički program je održan u Velikom Sredistu, 04.oktobra ,u Češkoj crkvi. Dragana Radović predsednik Češke besede Vršac pozdravili je sve prisutne goste i predstavile učesnike koncerta, goste iz Češke Republike iz mesta Valaški Meziriči, ženski pevači hor Hedvika i muzički orkestar.

Predsednica Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine, Ljiljana Stehlik izrazila je svoje zadovoljstvo zbog negovanja češke kulture na teritoriji Grada Vršac kao i zbog mogućnosti da se svi meštani bliže upoznaju sa češkom kulturom. Takođe, istakla je da su ovakve manifestacije dobra prilika da se sretnu sunarodnici iz raznih krajeva, da se peva na svom jeziku i sklope neka nova prijateljstva.

Gosti su imali priliku da čuju češke narodne pesme u izvođenju ženskog hora” Hedvika”, a talentovani mladi umetnici muzičkog sastava svojim nastupom pobrali su sve simpatije publike i oplemenili muzički deo manifestacije. Hor “Raspevani profesori” iz Vršca na svom repertoaru imao je duhovnu muziku i na kraju zajedno sa publikom izveli su pesmu “Ta naše písnička česká”, koja uvek izazove posebne emocije kod češke zajednice u Srbiji.

Visoka delegacija Češke Republike posetila opštinu Bela Crkva

Parlamentarna delegacija Češke Republike na čelu sa predsednikom Predstavničkog doma Parlamenta Češke Republike Radekom Vondračekom, kao i ambasador Češke Ambasade u Beogradu, njegova ekselencija Tomaš Kuhta, posetila je opštinu Bela Crkva. Visoku delegaciju primio je predsednik opštine Bela Crkva Darko Bogosavljević, a nakon toga održan je sastanak sa predstavnicima Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine i sa predstavnicima čeških udruženja.

„Zahvalio bih se predsedniku opštine, kao i predstavnicima češke zajednice koji su nam govorili o manifestacijama i aktivnostima koje se sprovode u vašoj opštini. Ovde se osećam kao kod kuće, budući da mi je poreklo iz Moravske oblasti koja je ovako ravna i rodna kao i Banat. Posebno su me impresionirala vaša jezera kojih ima i u Moravskoj oblasti, a isto su nastala vađenjem šljunka. Posebno mi je drago što sam čuo na koji način se i danas održava tradicija kod Čeha na ovom području. Veoma je značajno što kod mladih vlada interesovanje za učenje češkog jezika i za rad u češkim udruženjima, ne samo kod mladih koji imaju češko poreklo, već kod svih mladih i ja vam želim puno uspeha na tom polju. Biće mi drago ako u narednom periodu budem u mogućnosti da pružim pomoć i podršku u realizaciji aktivnosti češke zajednice“

– rekao je Vondraček.

Ambasador Češke Republike u Beogradu Tomaš Kuhta istakao je da su odnosi između Srbije i Češke danas na najvišem nivou.

„Želeo bih da se zahvalim predsedniku i rukovodstvu opštine na izuzetnom doprinosu dobrom zajedničkom životu češke zajednice i većinskog stanovništva na teritoriji opštine Bela Crkva. Ambasada Republike Češke realizovala je mnogobrojne projekte na teritoriji gde je najveća koncetracije češke zajednice, koji su doprineli boljim uslovima života svih stanovnika, a sa tom praksom nastavićemo i u narednom periodu. Podržaćemo relizaciju projekata, ne samo u Beloj Crkvi, već i u okolnim naseljenim mestima“ 

– rekao je Tomaš Kuhta.

Predsednik opštine Bela Crkva prezentovao je projekte koje lokalna samouprava sprovodi. s posebnim akcentom na industrijsku zonu. S obzirom na intenziviranje kotakata, razgovaralo se i o mogućnosti otvaranja prozvodnog pogona češkog preduzeća u belocrkvanskoj opštini. Ljiljana Stehlik, predsednik Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine, predstavila je rad saveta i aktivnosti koje savet sprovodi u oblasti kulture i učenja češkog jezika. Istakla je važnost očuvanja jezika i kulturnog nasleđa Čeha koji žive na ovom području, kako bi se sačuvala tradicija i nacionalni identitet.

Češka delagacija posetila je i naseljeno mesto Kruščica gde su upoznati sa manifestacijama koje sprovodi češka zajednica. Obišli su Osnovnu školu „Sava Munćan“ i balon salu, gde su najmlađi polaznici foklorne sekecije Češke besede Kruščica izveli češke narodne igre, a nakon toga u sali češkog doma održan je sastanak gde su prezentovani mnogobrojni projekti koji su realizovani u Kruščici uz pomoć Češke Republike