Sednica Nacionalnog saveta

Nacionalni savet češke nacionalne manjine formirao stručne organe

Nacionalni savet češke nacionalne manjine dana 18.01.2018 na svojoj redovnoj sednici izabrao je stručne organe Saveta i to Odbor za obrazovanje, Odbor za kulturu, Odbor za obaveštavanje i Odbor za službenu upotrebu češkog jezika i pisma. U skladu sa predlogom predsednice Nacionalnog saveta, Ljiljane Stehlik, izabrani su sledeći članovi Odbora:

Odbor za obrazovanje
1.Ivana Razumenić, predsednica Odbora
2.Zdenka Frumos, članica
3.Jasmina Turturea, članica

Odbor za kulturu
1.Ivana Ristić Hubert, predsednica Odbora
2.Tereza Stamenković, članica
3.Anton Stehlik, član
4.Vencel Mizera, član

Odbor za obaveštavanje
1.Nenad Jokanović, predsednik Odbora
2.Igor Irović, član
3.Uglješa Kuželka, član

Odbor za službenu upotrebu češkog jezika i pisma
1.Boženka Stavrić, predsednica Odbora
2.Karolina Ninku, članica
3.Sanela Đurđević, članica
4.Dragana Radović, članica i tehnička koordinatorka

Izabranim članovima Odbora čestitamo na izboru i želimo im uspeha u radu kao i da svojim idejama i angažovanjem doprinesu promociji tolerancije, ravnopravnosti i poštovanja različitosti.

Nacionalni savet češke nacionalne manjine

Optimističan početak saradnje

Optimističan početak saradnje s novoizabranim predsednicima nacionalnih saveta nacionalnih manjina

Jačanje dosadašnje dobre saradnje između Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice i nacionalnih saveta nacionalnih manjina, kao i saradnja nacionalnih saveta među sobom, neophodni su za nastavak očuvanja interesa manjina u AP Vojvodini – zaključeno je na prvom radnom sastanku pokrajinskog sekretara Mihalja Njilaša s predsednicima novoizabranih nacionalnih saveta nacionalnih manjina, održanom danas u Skupštini AP Vojvodine.

Cilj današnjeg susreta jeste da se svi mi međusobno upoznamo, da uspostavimo, nastavimo i unapredimo naš zajednički rad i saradnju. Protekla 2018. godina bila je veoma značajna za nacionalne zajednice u čitavoj državi. To je bila godina planiranja i uspostavljanja novih smernica za budućnost manjina, a zajedno smo uobličili i nova zakonska rešenja Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, Zakona o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina, te Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisama, kao i Zakona o matičnim knjigama. Sada je pred nama veliki zadatak, a to je da zajedničkim snagama učvrstimo temelje manjina u Vojvodini, da negujemo njihov jezik i njihovu kulturu, da ulažemo u obrazovanje, ali i da im obezbedimo i pravo na informisanje – izjavio je Njilaš tokom obraćanja predsednicima novoizabranih nacionalnih saveta nacionalnih manjina.

Pokrajinski sekretar osvrnuo se i na uspešno sprovedene izbore za nacionalne savete nacionalnih manjina krajem prošle godine i čestitao njihovim novoizabranim predsednicima i članovima.

Prilikom predstavljanja, svi predsednici nacionalnih saveta pohvalili su dosadašnju ažurnost, strpljivost i spremnost resornog sekretarijata da pomogne nacionalnim savetima i da im sugeriše kako da sprovedu svoje zamisli. Takođe, oni su izrazili i nadu da će se tako dobra saradnja nastaviti i u 2019. godini.

Nakon prošlogodišnjih izbora, postoji 17 nacionalnih saveta koji sedište imaju u AP Vojvodini: mađarski, slovački, rumunski, rusinski, ukrajinski, hrvatski, bunjevački, makedonski, nemački, češki, crnogorski, aškalijski, egipatski, romski i grčki nacionalni savet, kao i novoosnovani nacionalni saveti ruske i poljske nacionalne manjine. Za tekuću godinu, iz pokrajinskog budzeta izdvojeno je 60,1 miliona dinara za njihove aktivnosti i funkcionisanje.

Izvor: Pokrajinska vlada

Tradicija obeležavanja Sveta Tri Kralja u selu Kruščica

Tradicija obeležavanja Sveta Tri Kralja u selu Kruščica

Kulturu negovanja tradicije i starih običaja uspevaju  da sačuvaju meštani našeg sela Kruščica koji sa pažnjom i ljubavlju ove običaje prenose i na svoje najmlađe. Kulturna baština je blago neprocenjivog značaja i svaki pokušaj njegovog očuvanja vredan je pažnje.

Obeležavanje Sveta Tri Kralja predstavlja još jedan neizostavni deo tradicionalnih Božićnih svetkovina. Meštani sela Kruščice u opštini Bela Crkva u Vojvodini, nastoje da ovaj verski običaj zadrže, a što je posebno interesantno oni ga prenose svojoj deci . Deca svojim simpatičnim i bezazlenim nastupom obeležavanju ove svetkovine daje posebnu draž.

Kulturno nasljeđe vojvođanskih Čeha bogato je nizom običaja koji prate Božićne praznike. Praznik Sveta Tri Kralja slavi se 6. januara i predstavlja kraj božićnog razdoblja ‘dvanaestodnevnice’. Božić je pravi porodični praznik i u duhovnom smislu Božić je mera vrednosti, mira, sloge, poštovanja doma i moralnih normi. Sveta Tri Kralja obeležavaju i završetak božićnih praznika. Tim danom, poznatim i pod nazivom Bogojavljenje, u hrišćanskoj tradiciji slavilo se Isusovo rodjenje te i pohod trojice mudraca. Sveta Tri Kralja se spominju kao trojica mudraca koji su sa istoka došli da se poklone Isusu. Na put su krenuli prateći zvezdu repaticu, a nakon što su u Betlehemu pronašli Isusa, darovali su mu tri simbolička dara.

Tri dečaka obučena kao Gašpar, Melkior i Baltazar, odnosno Sveta Tri Kralja, obilazila su i ove godine, kuće u Kruščici. Na glavama su nosili krune i bili ogrnuti ogrtačima sa velikim okovratnicima. Išli su od kuće do kuće, pevali božićne  pesme želeći domaćinima  materijalno i duhovno blagostanje. Domaćini su im darivali poklone. Dečaci su tom prilikom pevala i prigodnu pesmicu isto kao što su to činili  i njihovi vršnjaci pre nekoliko desetina godina. Dajemo tekst pesme na češkom i srpskom jeziku, da se ne zaboravi.

My tři králové

My tři králové jdeme k vám, 
štěstí, zdraví, vinšujem vám.
Štěstí, zdraví, dlouhá léta,
my jsme k vám přisli z daleka.
Z daleka je cesta naše,
do Betléma mysl naše.
Co ty, černej, stojíš vzadu,
vystrkuješ na nás bradu?
A já černej vystupuju,
a Nový rok vám vinšuju.
A my taky vystupujem
a Nový rok vám vinšujem.


Mi tri kralja

Mi tri kralja idemo k vama,
sreću, zdravlje, želimo vam.
Sreću, zdravlje, duga ljeta,
mi smo k vama došli izdaleka.
Dalek je put naš do
Betlehema, misli naše.
A što ti crni stojiš pozadi
i guraš na nas bradu?
A ja crni dolazim,
Novu godinu vam čestitam.
A mi isto dolazimo,
i Novu godinu vam čestitamo.

Nematerijalna  kulturna  baština  je blago neprocenjivog značaja. Nacionalni savet češke nacionalne manjine zalaže se za podizanje svesti o značaju registrovanja nematerijalnog kulturnog nasleđa kako bi se ono prezentovalo, zaštitilo i očuvalo.

Predsednica Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine, Ljiljana Stehlik

Projekat „Kulturno nasleđe kroz moj objektiv“

Projekat „ Kulturno nasleđe kroz moj objektiv“

Nacionalni savet Čeha učestvuje u projektu pod nazivom „Kulturno nasleđe kroz moj objektiv“. Nosilac projekta je Zavod za kulturu vojvođanskih Rusina uz podršku Fondacije Novi Sad 2021, Evropska prestonica kulture. Naše srednjoškolke: Ana Marija Tesar, Ana Milica Leksa, Slavica Cvijović i Jelena Bajić  uz stručno vođstvo mentorke Jasmine Stehlik, aktivno su uzele učešće u svim planiranim aktivnostima.

Tokom trajanja ovog projektat  mladi iz vlaške, češke, bunjevačke, srpske, rusinske i romske zajednice, nekoliko vikenda su bili učesnici  radionica o identitetu u multinacionalnoj sredini. Istovremeno, obilazili su najznačajnija arhitektonska zdanja u Novom Sadu koja svedoče o multikulturalnom suživotu  evropske prestonice kulture 2021. Cilj projekta je da doprinese formiranju vlastitog identiteta mladih i očuvanju sopstvenog kulturnog nasleđa. Istovremeno ovaj projekat će nastojati da izgradi proaktivni odnos mladih prema institucijama kulture kroz učešće u kulturnim sadržajima i razvoju buduće publike.

Projekat će se završiti  sredinom  2019. godine organizovanjem izložbe fotografija koje će uraditi pripadnici šest nacionanih zajednica, a izložbe će biti organizovane u Petrovcu na Mlavi, Beloj Crkvi , Subotici i Novom Sadu.

Nacionalni savet češke nacionalne manjine