Zoom Meeting Koordinacije nacionalnih saveta nacionalnih manjina u Srbiji

Predsednica Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine, gospođa Ljiljana Stehlik, prisustvovala je 30.10.2020. godine on-line sednici (Zoom Meeting) Koordinacije nacionalnih saveta nacionalnih manjina u Srbiji i uzela aktivno učešće. On-line sednici Koodrinacije nacionalnih saveta prisustvovalo je 18 predsednika Nacionalnih saveta nacionalnih manjina od ukupno 23  manjinske zajednice.

Sednicu Koordinacije sazvao je predsednik Nacionalnog saveta bugarske nacionalne manjine, gospodin  Stefan Stojkov. Konferencija je protekla u duhu razumevanja  i  razmene iskustava u uslovima pandemije. Jedno od pitanja koje je razmatrano odnosilo se na finansiranje rada Nacionalnih saveta i najavljenog umanjenja sredstava za funkcionisanje Saveta. Razmatrano je i ukidanje Vladine Kancelarije za ljudska i manjinska prava te formiranje Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

VII redovna sednica

U skladu sa članom 37, 40  i članom 42 Poslovnika o radu Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine, dana 24.10.2020 održana je VII redovna  sednica Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine. Sednici je prisustvovalo 14 članova Nacionalnog saveta dok je 1 član opravdao svoje odsustvo.

Za sednicu je bio predlažem sledeći:

DNEVNI RED

1.Usvajanje Zapisnika sa VI redovne sednice Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine;

2.Razmatranje predloga Izveštaja za periodično finansijsko izveštavanje za III kvartal 2020. godine shodno obavezi periodičnog finansijskog izveštavanja Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave;

3.Razmatranje i usvajanje predloga za izbor revizora za izradu godišnjeg revizorskog izveštaja za 2020. godinu;

4.Verifikacija odluka Izvršnog odbora u prenetoj nadležnosti;

5.Razno;

Posle ukidanja vanrednog stanja izazvanog pandemijom virusa Kovid 19 održana je VI redovna a zatim i VII redovna sednica Nacionalnog saveta uz poštovanje mera u cilju bezbednosti i zdravlja svih članova Nacionalnog saveta. Sednica je održana isključivo po preporučenim zdravstveno bezbednim merama Vlade RS, a vezanim za mere zaštite od virusa Kovid 19.

Sednica je protekla u pozitivnom i konstruktivnom tonu i sve tačke dnevnog reda usvojene su velikom većinom glasova.

Predsednica Nacionalnog saveta

                                                češke nacionalne manjine

                                                                                                ( Ljiljana Stehlik, oecc )

Podsećanje na slikara Karla Napravnika

Dana 16.10.2020. godine u Gradskom muzeju u Vršcu u organizaciji Češke besede Vršac, Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine i Ministarstva inostranih poslova Republike Češke, u okviru projekta “Stopama čeških doseljenika” održana je prezentacija posvećena slikaru češkog porekla Karlu Napravniku. Prezentacija je održana uz maksimalno pridržavanje epidemiološkim mera i ograničeni broj posetilaca.

Cilj ovog projekta je podsećanje na znamenite  Čeha koji su radili i živeli na našim prostorima. Među njima bio je i Karlo Napravnik rođen u Češkoj a veći deo svog života proveo je u gadu Vršcu u Srbiji. Bio je slikar, ilustrator, scenograf i kustos Gradskog muzeja u Vršcu. Karlo Napravnik  je iza sebe ostavio 2.100 radova, ulja na platnu, grafika, crteža i ilustracija.

Karlo Napravnik je rođen u Humpolecu (Češka) 24. avgusta 1909. godine. U Vršac je došao još kao dete. U ovom gradu završio je državnu gimnaziju, a 1928. godine upisuje se na Kraljevsku umjetničku akademiju u Zagrebu, na slikarski odsek. Nakon uspešnog završetka studija, upisuje dva semestra “specijalne slikarske škole”, kod profesora Marina Tartalje. Sa ciljem da se dalje usavršava, odlazi na putovanja po Italiji i Austriji.

Profesionalnu karijeru počinje 1937. godine u Beogradu kao crtač saradnik u redakciji dnevnog lista “Vreme”, ali i kao saradnik u listu “Sport”. Jedno vreme živi u Subotici, a od oslobo|enja je ponovo u Vršcu, gde do marta 1951. radi kao crtač u Gradskom odboru AGITPROP-a. Od juna 1951. zaposlen je u tadašnjem Narodnom muzeju gde vodi poslove Umetničkog odeljenja. Izlagao je u Beogradu 1934, 1935. i 1936, a samostalno u Vršcu 1947. i 1953. godine. Učestvuje i na izložbama vojvođanskih umetnika u Novom Sadu, ali i na izložbama likovnih umetnika Banata u Kikindi, Zrenjaninu, Pančevu i Vršcu.

Pored izložbene aktivnosti, Napravnik se posvetio i radu u vršačkom pozorištu “Sterija”, gde je dugo godina bio scenograf. Opremio je ilustracijama i oko 200 knjiga. Njegovi radovi danas se nalaze u zbirci Gradskog muzeja Vršac, ali i mnogobrojnim privatnim kolekcijama. Karlo Napravnik koji je prihvatio pravoslavnu veru, preminuo je na Golniku u Sloveniji 25. septembra 1957. godine. Sahranjen je na pravoslavnom groblju u Vršcu, a na porodičnoj grobnici piše: „Česi po rođenju – Srbi po radu”.

On živi u sećanju stručnjaka koji ga se sećaju i prikazuju na zajedničkim izložbama. Predstavljen je na izložbi „Zlatnog pera Beograda” 1997. godine i na kolektivnoj izložbi „Jedan vek grafike” u SANU 2003. godine, a o njegovom životu i delu objavljena je integralna monografija autorke Dragane Kuručev, kustosa Gradskog muzeja u Vršcu, povodom stogodišnjice Napravnikovog rođenja.

Manifestacija Novosadske radosti 2020

Manifestacija Novosadske radosti 2020 završila se Okruglim stolom koji je doprineo razmeni ideja o daljim zajedničkim aktivnostima na dobrobit češke zajednice. U prijateljskoj atmosferi usledio je obilazak okoline Novog Sada, evropske prestonice kulture. Gosti iz Republike Srpske “Češka beseda Banja Luka” zajedno sa domaćinima iz “Češke besede Novi Sad” zatim sa predstavnicima “Češke besede Kruščica” kao i Nacionalnog saveta Čeha, obišli su i Sremske Karlovce. U lepom sećanju će svima ostati razgledanje znamenitosti Sremskih Karlovaca, riznice kulturnog nasleđa.

Češke zajednice u Srbiji i regionu

U okviru  manifestacije  „Novosadske radosti 2020“  u nedelju, 11.oktobra, održan je Okrugli sto sa temom „Češke zajednice u Srbiji i regionu“. Domaćin Okruglog stola bila je Češka beseda Novi Sad a moderator, član upravnog odbora Udruženja, gospodin Miloš Bubnjević. Okrugli sto održan je u prostoru Kulturne stanice Eđšeg  u Novom Sadu.

Okruglom stolu prisustvovala je i predsednica Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine, gospođa Ljiljana Stehlik. Bila je to i prilika da se razmene iskustva u funkcionisanju čeških udruženja kako u Srbiji tako i u Republici Srpskoj. Poseban akcenat stavljen je na potrebu uključivanja mladih pripadnika češke zajednice i većem angažovanju čeških udruženja u ovom domenu. Nacionalni savet češke nacionalne manjine podržava rad čeških udruženja i otvoren je za sve inovativne  ideje i projekte.

Novosadske radosti

Nacionalni savet češke nacionalne manjine od samog početka i nastanka ideje podržao je manifestaciju „Novosadske radosti“ i uvrstio je u godišnji Kalendar manifestacija od značaja za češku zajednicu u Srbiji. Manifestacija „Novosadske radosti 2020“ je projekat afirmacije češke kulture u Novom Sadu. Saradnjom između čeških beseda (čeških udruženja) u Srbiji, kao i u regionu, kroz kulturne manifestacije i izložbe, organizatori žele da očuvaju tradiciju Čeha u Republici Srbiji, povežu građane Republike Srbije koji su poreklom češke nacionalnosti, ojačaju prijateljstvo između češkog, srpskog i svih ostalih naroda na teritoriji Republike Srbije i da približe i popularizuju bogatu češku kulturu. Događaj je sačinjen od izložbe „Češko staklo“, čije je otvaranje održano u Zbirci strane umetnosti Muzeja Grada Novog Sada i kulturno-umetničke večeri u kulturnoj stanici Eđšeg u okviru koje su se predstavila brojna češka udruženja svojim programom plesnog, muzičkog i scenskog karaktera.

Novosadske radosti

U Novom Sadu u petak 09. oktobra 2020. “Češka beseda Novi Sad“ organizovala je drugi po redu festival “Novosadske radosti” uz podršku Ministarstva inostranih poslova Republike Češke, Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine i grada Novog Sada. Prvog dana festivala, otvaranju izložbe “Češko staklo” prisustvovali su njegova ekselencija ambasador Republike Češke Tomaš Kuhta, predsednica Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine Ljiljana Stehlik, predsednica Skupštine grada Novog Sada Jelena Marinković Radomirović, pomoćnik gradonačelnika Novog Sada Aleksandar Petrović, direktorica Muzeja grada Novog Sada Vesna Ivković i vlasnik kolekcije Branislav Šošo.

Podela školskog pribora učenicima OŠ „Miša Stojković“ Gaj

Osnovna škola „Miša Stojković“ u naseljenom mestu Gaj u opštini Kovin proglašena je, od strane Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine, školom od posebnog značaja za obrazovanje češke nacionalne manjine. Tokom septembra meseca ove godine predsednica Nacionalnog saveta Čeha, Ljiljana Stehlik, obišla je ovu obrazovnu ustanovu i obavila veoma korisne razgovore sa direktorom škole Miodragom Zlatanovićem. Tom prilikom dogovoreni su pravci dalje saradnje. Bila je to i prilika da se učenicima koji izučavaju češki jezik sa elementima nacionalne kulture podele prigodni pokloni koje je pripremio Nacionalni savet. Takođe je konstatovano da i dalje treba zadržati pozitivan trend povećanja broja učenika koji izučavaju češki jezik sa elementima nacionalne kulture kao doprinos očuvanju i unapređenju obrazovanja. Rančeve kao i školski pribor učenicima je podelila profesorica Aleksandra Rezač.

Cilj Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine je da se što više učenika opredeli za izučavanje češkog jezika sa elementima nacionalne kulture, jer će samo na taj način, mlađe generacije sačuvati češki identitet i dati svoj doprinos očuvanju češke tradicije.

Novosadske radosti 2020.

U Novom Sadu u petak i subotu 09. i 10. oktobra 2020. “Češka beseda Novi Sad” organizuje drugi po redu festival “Novosadske radosti”. Uz podršku Ministarstva inostranih poslova Republike Češke, Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine i grada Novog Sada, tokom dva dana festival, planirane su mnogobrojne aktivnosti radi afirmacije i popularizacije češke kulture u Novom Sadu.