Održana elektronska sednica Nacionalnog saveta Čeha

U skladu sa članom 37, 40  i članom 42 Poslovnika o radu Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine, dana 16.05.2020. godine predsednica Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine sazvala je elektronsku sednicu sa sledećim dnevnim redom:

1. Predlog Izveštaja za periodično finansijsko izveštavanje za I kvartal 2020. godine.

Vezano za novonastalu situaciju uzrokovanu pandemijom izazvanom korona virusom Covid-19,  posle ukidanja vanrednog stanja očekivalo se da se otvori mogućnost zakazivanja redovne sednice Nacionalnog saveta. Međutim, pošto su i dalje na snazi vanredne mere, preporučena je opšta zabrana okupljanja te je u tom smislu sazvana elektronska sednica. 

Na osnovu e-mailom dobijenih odgovora sumirani su rezultati glasanja i sačinjena odluka Nacionalnog saveta češke nacionalne o usvajanju Izveštaja za periodično finansijsko izveštavanje za I kvartal 2020. godine.

Nakon prebrojavanja pristiglih e-mailova, konstatovano je da je 9 članova Nacionalnog saveta glasalo ZA,  4 člana su bila UZDRŽANA, dok 2 člana nisu iskoristila svoje pravo da glasaju.

Čestitka predsednice Nacionalnog saveta Čeha

Predsednica Nacionalnog saveta Čeha, gospođa Ljiljana Stehlik, čestitala je Dan Nacionalnog saveta Čeha pripadnicima češke nacionalne zajednice u Srbiji.

“Verujem da će ljudi u ovim izazovnim vremenima pokazati svoje pravo lice ljudskosti  te spremnost  na velikodušnost  i univerzalne vrednosti čoveka. Nadam se da smo ovo vreme samoće iskoristili  kako bi smo se okrenuli unutrašnjim neprolaznim vrednostima u duhu zajedništva i sloge. Naš cilj će i dalje biti poštovanje ljudskih prava i osnovnih sloboda, razvijanje osjećanja samopoštovanja i poštovanja drugih kao osnovnih vrednosti ljudskog dostojanstva. Povodom Dana Nacionalnog saveta Čeha želim posebno da naglasim potrebu za skladom u zajednici, za prijateljstvom među ljudima i nacijama kroz razumevanje, toleranciju i nenasilje”

-kaže predsednica Nacionalnog saveta Čeha Ljiljana Stehlik

Ove godine Dan Nacionalnog saveta Čeha obeležiti smo na nešto drugačiji način. Zbog novonastale situacije povodom pandemije, ove godine, simbolično je otvorena izložbena postavka pod nazivom “Životopis Jana Nepomuka“ akademske slikarke češkog porekla, Tereze Stamenković. Radi se o postavci reljefa u Etno muzeju Čeha u Češkom Selu. Sveti Jan Nepomuk ( Svatý Jan Nepomucký ) nacionalni je svetac Češke i zaštitnik Češke i grada Praga. Crkva u Češkom Selu, koja je podignuta 1900.godine, nosi naziv ovog velikog češkog svetca i mučenika.

Obeležen Dan Nacionalnog saveta Čeha

Ove godine Dan Nacionalnog saveta Čeha obeležiti smo na nešto drugačiji način. Zbog novonastale situacije povodom pandemije #covid19, ove godine simbolično je otvorena izložbena postavka pod nazivom “Životopis Jana Nepomuka“ akademske slikarke češkog porekla, Tereze Stamenković. Radi se o postavci reljefa u Etno muzeju Čeha u Češkom Selu. Sveti Jan Nepomuk ( Svatý Jan Nepomucký ) nacionalni je svetac Češke i zaštitnik Češke i grada Praga. Crkva u Češkom Selu, koja je podignuta 1900.godine,  nosi naziv ovog velikog češkog svetca.

Dan Nacionalnog saveta Čeha

U susret  Danu Nacionalnog saveta Čeha koji se obeležava 16. maja 2020. godine, akademska slikarka Tereza Stamenković održala je likovne radionice sa učenicima koji pohađaju češki jezik sa elementima nacionalne kulture. Pošto je Češka zemlja mitova i legendi, likovne radionice bile su inspirisane češkim legendama. Jedna od radionica bila je posvećena  legendi o osnivanju Praga. Uspešna vladarka, princeza Libuše prorekla je istinu o Pragu rečima: „Vidim sjajan grad, čija slava doseže do zvezda“!

Založení Prahy

Jednou stanula Libuše s Přemyslem a s družinou na skalnatém srázu vysoko nad Vltavou. Dlouhé stíny už ležely na kvetoucích loukách, les byl zalit žlutým světlem. Také obilné lány dole pod srázem zahořely zlatem. Všichni hleděli na krásnou úrodu. Najednou ovanul posvátný strach celou družinu a dotkl se srdce všech. Libuši se zjasnily líce, zrak jí vzplál. Hleděla jako u vytržení, jako by nebylo ani manžela, ani celé družiny. Vztáhla ruce k modravým stráním za řekou, hleděla na les a mluvila prorockým duchem: „Město vidím veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat. Tam v lese je místo, třicet honů odtud vzdálené, Vltava je obíhá. To na půlnoc ohrazuje potok Brusnice, na polední straně pak skalnatá hora vedle lesa Strahova. Tam když přijdete, najdete člověka uprostřed lesa, jak tesá práh domu. I nazvete hrad, který vystavíte, Prahou. A jako knížata a vojvodové proti prahu klanějí hlavu, tak budou se klanět i proti městu mému. Buď mu čest a chvála a buď známé v celém světě.“ Umlkla. Náhle pohasl žár jejího nadšení, věštecký duch od ní odstoupil. Hned šli za řeku na vrch do starého lesa.

Zde skutečně nalezli muže tak, jak Libuše viděla a řekla. Začali na tom místě stavět hrad, pevně jej ohradili, nejvíc na západ, neboť tady byl nejpřístupnější. Hluboký příkop a val kolem hradu zbudovali, na valu roubenou hradbu a v ní a nad branou vysoké sruby. Do jejich stěn natloukli dřevěné hřeby a pak je hlínou promíšenou se slámou ohodili, aby byly jistější proti ohni a proti zápalným střelám. A byl hrad Praha velice pevný a panoval pak vedle Vyšehradu celé české zemi.

U susret Danu Nacionalnog saveta Čeha

U susret Danu Nacionalnog saveta Čeha koji se obeležava 16. maja 2020. godine,  učenici koji pohađaju češki jezik sa elementima nacionalne kulture sa akademskom slikarkom Terezom Stamenković, upoznali su se sa pojmom lutkarstva kao umetnosti i njegovog značaja u Češkoj kulturi i tradiciji. Bez obzira na prisutnu socijalnu izolaciju oni su veoma uspešno izrađivali lutke koje će kasnije koristiti za osmišljavanje lutkarskih predstava.

Lutkarstvo u Češkoj  je umetnost koja nije samo popularan oblik tradicionalne zabave nego i način prenošenja vizije sveta i obrazovni alat koji nosi poruke moralne vrednosti. Pozorište lutaka izraslo je iz narodne tradicije. Lutkarska predstava bila je drama naroda i čuvala je vekovima narodne legende. Putujuća lutkarska pozorišta bila su stalni posetioci seoskih sajmova, a predstave su često imale veliki značaj u očuvanju nacionalnih i patriotskih vrednosti. Ona su takođe igrala važnu ulogu u socijalizaciji, pomažući izvođačima da se nauče zajedništvu, komunikaciji i ojačavanju osećaja identiteta u društvu.

Lutka nije samo stvar, već živo biće sa svojim osobenostima koje prenosi osoba koja njome rukuje. Oživljena, ona započinje svoj život. To je suština lutkarske umetnosti. Lutka prati imaginaciju lutkara i odražava njegovu unutrašnju lepotu. Lutkar ulazi u lik, prožima ga, identifikuje se sa njim i koristi ga da prenese poruku. Tako lutkarska umetnost i lutkarstvo predstavljaju jedinstven i univerzalni jezik.

Životopis Jana Nepomuka

U susret Danu Nacionalnog saveta Čeha biće predstavljena izložba “Životopis Jana Nepomuka” u tehnici bareljefa, delo akademske slikarke češkog porekla, Tereze Stamenković.

Sveti Jan Nepomuk ( Svatý Jan Nepomucký ) nacionalni je svetac Češkezaštitnik reka,mostovamornararibara i  vodenica.

Sveti Jan Nepomuk  je svetac koji je veoma poštovan u gradovima srednje Evrope, posebno u gradovima pored velikih reka, jer je zaštitnik od poplava. Najpoznatiji kip svetog Jana Nepomuka nalazi se na Karlovom mostu u Pragu

Datum pomena svetog Jana Nepomuka u crkvenom kalendaru je 16. maj. Rođen je u današnjem gradiću Nepomuku kod Plzena u Češkoj, 1340, a stradao u Pragu, 1493. godine. Zaštitnik je Češke i grada Praga. Nepomuk znači onaj koji nije progovorio. Radio je kao savetnik i advokat siromašnima na dvoru kralja Vaclava IV, a kod njega se ispovedala kraljica, pa je ubijen jer nije želeo da otkrije šta mu je kraljica govorila u ispovestima. Telo su mu zapalili i bacili sa Karlovog mosta u Vltavu, a te noći je sedam zvezda palo iznad Praga. Mošti Jana Nepomuka nalaze se u katedrali Svetog Vida na Hradčanima.