Dan češke kulture u Novom Sadu

Akademska slikarka Tereza Stamenković predstavila je novosadskoj publici opus svojih radova ciklusa „Mesta koja me pamte“. Izložba je upriličena u prostorijama Digitalnog omladinskog centra Gradske biblioteke Novi Sad, u okviru manifestacije „Dan češke kulture u Novom Sadu“.

Udruženje „Češka beseda Novi Sad“ na dan Svetog Vaclava, 28. septembra, organizovalo je niz aktivnosti posvećenih češkom jeziku, poeziji, piscima i kulturi. Ovaj dan je značajan za pripadnike češke nacionalne zajednice u Srbiji zato što se slavi kao državni praznik u Češkoj Republici. Zbog svojih visokih moralnih kvaliteta i svoje svetosti, taj mladi knez postao je najpopularniji svetac Češke i kamen temeljac češke državnosti. Zaštitnik je je Češke, Praga, Pokrajine Moravske i proizvođača vina i piva.

„U Kulturnoj stanici Svilara imali smo priliku da uživamo u recitalu pesama čeških autora na češkom i na srpskom jeziku. Nakon toga održano je predavanje „Savremeni češki pisci među nama“ prof. dr Aleksandre Korde Petrović, profesora na Katedri slavistike na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Prisutni su pogledali i kratkometražni film „Karlo IV – Car na četiri trona“. Veoma nam je značajna i stručna radionica učitelja češkog jezika Stanislava Havela „Bliskost češkog i srpskog jezika“, gde su posetioci kroz interakciju naučili i neke nove češke reči i izraze“

– rekla je Lidija Bubnjević, predsednica Češke Besede Novi Sad

Pokrovitelj manifestacije je Nacionalni savet češke nacionalne manjine sa sedištem u Beloj Crkvi.

„Novi Sad, kao grad gde je kultura način življenja, podržava i promoviše i češku kulturu. Nadam se da našim aktivnostima i mi kao češka zajednica doprinosimo raznovrsnosti dešavanja u Evropskoj prestonici kulture“

– istakla je Ljiljana Stehlik, predsednica Nacionalnog saveta Čeha, prilikom otvaranja postavka izložbe „Mesta koja me pamte“ Tereze Stamenković.

Specifičan prostor Omladinskog digitalnog centra narednih dana čuvaće predele i pejzaže koje autorka izložbe pamti, ali koji pamte i nju jer im se ona iznova i iznova vraća, rekao je viši kustor, direktor Narodne Biblioteke i Muzeja u Beloj Crkvi, Igor Vokoun.

„Kao što možete videti na samim radovima primetne su velike površine bez boje, odnosno ostale su nepopunjene. Razlog je proces rada i rezultat razmišljanja i promišljanja, koji je doveo do formiranja konačne kompozicije. Tereza je odlučila da u ovom ciklusu od ideje, zamisli i konačne slike ostavi posmatraču prostora da sam doživi šta još može da se nađe u tom prostoru“

– dodao je Vokoun.

Novi Sad i Biblioteka Grada Novog Sada za akademsku slikarku Terezu Stamenković imaju posebno značenje, njen stvaralački rad zapravo je i potekao iz ove ustanove kulture.

„Ja sam baš u Biblioteci Grada Novog Sada upoznala moju profesorku slikanja Martu Buterer – Kiš, kod koje sam i stanovala tokom školovanja. Nakon toga završila sam Akademiju u Novom Sadu i sada sam se ponova vratila u Gradsku biblioteku Novi Sad da obeležim mesto koje me pamti i koje ja pamtim jako dobro. Nema dobre slike bez dobre knjige. To vam svima preporučujem kao recept za stvaralaštvo, za život i kao način života“

– rekla je autorka izložbe

zložba „Mesta koja me pamte“ biće otvorena do 9. oktobra u prostorijama Digitalnog omladinskog centra Gradske biblioteke u Novom Sadu

BC info

Семинар за Националне савете националних мањина

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог реализовало је од 22. до 24. септембра 2021. године у Аранђеловцу тренинг за савете националних мањина „Равноправно, женска снага промене“. Тренингу су присуствовале представнице из 22 национална савета, које су поздравиле овакав начин обуке и иницирале његов наставак у што скорије време.

Интегрисање родног аспекта у разлличите сфере друштва и државе обухвата много више од повећања учешћа жена у процесима одлучивања, истакла је Чомић. Уграђивање родног аспекта у политику поставља родну равноправност у центар доношења одлука, средњорочних планова, програма буџета, институционалних структура и поступака, али и искустава, знања и интереса, жена, и мушкараца у процесу уобличавања политика, планирања и одлучивања.

У области заштите права националних мањина родни аспекат указује на потребу унапређења људских права, али и иницира промену циљева, стратегије и акције како би се обезбедило да сви грађани, и мањинске и већинска заједница, доприносу процесу развоја, истакла је Гордана Чомић.

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог

Varadinski mostovi kulture

Dana 25.9.2021. u 18.časova u Akademiji umetnosti na Petrovaradinskoj tvrđavi  otvorena je izložba “Franc Šams-apotekar i prvi hroničar Petrovaradina. Izložba je realizovana u okviru projekta “Varadinski mostovi kulture” koji je  podržan od Uprave za kulturu grada Novog Sada, Ministarstva inostranih poslova Republike Češke, Nacionalnog saveta Čeha i Akademije umetnosti u Novom Sadu. Takođe, nakon Kragujevca, Beograda, Bele Crkve, Vršca, Češkog Sela i Novog Sada, “Karavan češke muzike” udruženja “Česi Šumadije” iz Kragujevca, uz podršku Ministarstva spoljnih poslova Češke i Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine, nastavio je svoj put kroz Srbiju te je nastupio u okviru manifestacije “Varadinski mostovi kulture”, koju organizuje Srpsko-češko udruženje “Beseda Petrovaradin”.

Održan 10. jubilarni biciklistički karavan „Škole plus“

Deseta, jubilarna „Trka češko-srpskog prijateljstva“ održana je u nedelju, 19. septembra. Ovaj svojevrsni karavan koji tradicionalno organizuje NVO „Škola Plus“, podržali su Ministarstvo spoljnih poslova Češke Republike, odnosno Ambasada Češke Republike u Srbiji, Nacionalni savet češke nacionalne manjine i opština Bela Crkva.

Dužina deonice do Češkog Sela iznosi 9 km u jednom pravcu, a u trci su učestvovali kako najmlađi, tako i njihovi roditelji i prijatelji „Škole plus“.

„Svake godine se trudimo da inoviramo sadržaje, a na inicijativu učitelja češkog jezika Stanislava Havela, ove godine smo osim vožnje bicikla, uvrstili i dve trke na 150 metara u samom Češkom Selu. Na ovaj način želili smo da se priključimo i udruženju „Sokol“ iz Češke Republike i učestvujemo u njihovom atletskom danu. Ova godinama nam je jubilarna po godinama, stažu, iskustvu, ali i po brojnosti učesnika“

– rekla je Jasmina Turturea, predsednica NVO „Škola plus“.

Konzul Ambasade Češke Republike u Beogradu Petr Doležal istakao je značaj ove manifestacije za češku zajednicu u Srbiji.

„Za mesec dana koliko sam na mestu konzula Ambasade Češke Republike u Beogradu, ovo je već drugi put da sam u Češkom Selu, prvi put na ovoj manifestaciji. Vrlo sam zadovoljan što sam deo ovog biciklističkog karavana, drago mi je kada vidim veliki broj dece i učesnika, a i vreme nas je poslužilo. Manifestaciju je podržalo Ministarstvo inostranih poslova Češke Republike i ja se nadam da će ova manifestacija još dugo trajati, naravno uz našu podršku. Istorijski gledano, Banat je vezan sa Češkom Republikom, a Srbija i Češka su dve prijateljske zemlje i za nas je veoma važna saradnja naše dve države. Česi su se na ovim prostorima naselili pre 200 godina, najveća češka zajednica je upravo u opštini Bela Crkva i iz tog razloga ovakve manifestacije su za nas značajne“

– rekao je Doležal.

Cilj organizovanja ovakvog događaje je da najmlađe, uz rekreaciju i druženje, upozna sa češkom kulturom i češkim nasleđem na našim prostorima, a sve u svrhu promocije suživota i tolerancije, rekla je predsednica Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine Ljiljana Stehlik.

„Ova manifestacija nam veoma znači, jer veliki broj dece nije do sada imao priliku da dođe u Češko Selo i poseti naš Etno muzej, tako da smo i ovu priliku iskoristili da deci pokažemo bar delić istorije i kulture Čeha na ovim prostorima. Važna nam je interakcija i multietničnost, danas je pozitivna atmosfera i svi prisutni to prihvataju kao našu svakodnevnicu i kao nešto što nas obogaćuje“

– istakla je Stehlik.

U karavanu je aktivno učestvovalo oko 200 vozača od 3 do 73 godine, deca sa svojim roditeljima, bakama, dekama što na najbolji mogući način oslikava promociju sporta, prijateljstva, porodičnih vrednosti, druženje i rekreaciju.

Ova manifestacija, osim promocije zdravih stilova života, prvenstveno kod dece, značajna jer akcentuje i značaj očuvanja Češkog Sela, lokaliteta sa velikim potencijalom za razvoj etno turizma.

Banatska noć u Pragu na Žiškovu

U četvrtak, 16. septembra 2021. biće organizovana  banatska noć u Žižkovu u Pragu u pabu U Vistrelenyho oka.  Prikupljeni novac otići će za izgradnju igrališta u Banatu. Pozivamo sve zainteresovane da dođu i daju svoj doprinos. Zahvaljujemo se Jirki Rehaku i svima koji su pomogli akciju.

Ve čtvrtek 16. 9. 2021. bude na Žižkově v Praze v hospodě U Vystřelenýho oka Banátská noc. A peníze, které se vyberou půjdou na stavbu dětského hřiště v Banátu. Tak, kdo můžete přijdte pobejt, zapařit a přispět na dobrou věc. Díky Jirka Řehák a všem, kdo za to můžou.

Podela školskog pribora OŠ” Sava Munćan” Kruščića

Nacionalni Savet češke nacionalne manjine i ove školske godine misli na đake koji su odabrali da u školi uče češki jezik sa elementima nacionalne kulture. Dana 1.9.2021. u školi u Kruščici, svim učenicima koji uče češki jezik poklonili smo školski pribor, a đacima prvacima poklonili smo i školske torbe. Želimo im uspešan početak školske godine i puno uspeha u daljem školovanju !

Najpoznatiji češki jutjuber i vloger KOVI postavio je video o Česima u Banatu

Na YouTube možete pogledati reportažu o češkim selima u Banatu (srpskom i rumunskom) najpoznatijeg češkog jutjubera i vlogera Karela Kovara, opšte poznatog  kao Kovi. Svoju YouTube karijeru započeo je 2012. sa 16 godina. Rođen je 11. septembra 1996. u Pardubicama u Češkoj. Odrastao je u rodnom gradu. Sa 20 godina preselio se u Prag. Njegov sadržaj postao je poznat po originalnosti i usredsređenosti na ozbiljnije teme, poput politike ili generacijskog jaza.

On poseduje 4 YouTube kanala i redovno snima video zapise za jedan od njih. Godine 2016. osvojio je nagradu i proglašen Blogerom godine. Magazin Forbes ga je označio kao 17. najuticajniju Čeha na društvenim mrežama. Godine 2017. zauzeo je 20. mesto na rang listi „30 do 30“, čime se označio kao 20-ti  najtalentovaniji Čeh mlađi od 30 godina.

Nastavlja se besplatno učenje češkog jezika u Školi plus za decu i odrasle

Dragi školarci, mali i veliki! 

Nastavljamo sa besplatnom školicom češkog jezika u Školi plus!Srećan vam novi početak!Mi smo tu zbog vas!   

Iskoristite privilegiju i upišite se na besplatan kurs češkog jezika u Školi plus. Čekaju vas kreativne, inovativne i zanimljive radionice i aktivnosti sa našim učiteljem Stanislavom Havelom. Imamo grupe dece i grupe odraslih. Prijavite se na vreme! Ne propuštajte ovu korisnu priliku, broj je ograničen. Čekamo vas!

Predavanja počinju u ponedeljak 13.09.2021 u 19:30h

Najava Karavana češko srpskog prijateljstva

Udruženje Škola plus iz Bele Crkve i ove godine organizuje Karavan češko srpskog prijateljstva, deseti po redu. Projekat  „TRKA ČEŠKO SRPSKOG  PRIJATELJSTVA“  realizuje  se pod pokroviteljstvom Ministarstva inostranih poslova Republike Češke, Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine, Opštine Bela Crkva, Crvenog krsta, Agencije za bezbednost saobraćaja, Odeljenja unutrašnjih poslova PS Bela Crkva, Vatrogasne službe, Doma zdravlja Bela Crkva kao i mnogobrojnih prijatelja Škole plus. Cilj biciklističkog karavana je promocija kulture Čeha na prostoru Srbije te promocija zdravih stilova života.