Учествуј у попису – остави траг Oд 1. до 31. oктобрa 2022.

Сви ми, заједно, чинимо Србију!

Слободно се изјасни о својој националној припадности!

Попис становништва, домаћинстава и станова 2022.

Учествуј у попису – остави траг

Oд 1. до 31. oктобрa 2022.

Všichni společně činíme Srbsko!
Neváhej se přihlásit ke své národnosti!

Sčítání lidu, domácností a bytů 2022.         
Přijď ke sčítání – zanech stopu!
Od 1. do 31. října 2022.

Manifestacija “Tragom češke istorije i kulture” u Novom Sadu

Позивамо Вас на једнодневну манифестацију  „ТРАГОМ ЧЕШКЕ ИСТОРИЈЕ И КУЛТУРЕ“, која ће се одржати у среду 28.септембра 2022.године са почетком у 17 часова, у Дигиталном омладинском центру Градске библиотеке у Новом Саду, Војводе Путника 1, у организацији Чешке беседе Нови Сад a уз подршку Националног савета чешке националне мањине, Покрајинског секретаријата за образовање, управу и националне заједнице и Библиотеке града Новог Сада.

Манифестација се одржава на дан када Чешка Република слави Светог Вацлава – Вацлава првог, чешког краља из десетог века, који је познат као заштитник Чешке и града Прага.

„Sećaš li se tog jugoslovenskog filma“ izložba čehoslovačkih plakata jugoslovenskih filmova

Izložba čehoslovačkih plakata jugoslovenskih filmova od šezdesetih do osamdesetih godina 20. veka, pod nazivom „Sećaš li se tog jugoslovenskog filma“, otvorena je večeras u Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu.

Izložba čehoslovačkih plakata jugoslovenskih filmova od šezdesetih do osamdesetih godina 20. veka, pod nazivom „Sećaš li se tog jugoslovenskog filma“, otvorena je večeras u Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu.

Autori izložbe su istoričarka filma Marie Barešova i istoričar Ondrej Vojtehovski.

Ambasador Češke u Srbiji Tomaš Kuhta rekao je da je izloženo 36 odabranih plakata jugoslovenskih filmova.Izložba čehoslovačkih plakata jugoslovenskih filmova od šezdesetih do osamdesetih godina 20. veka, pod nazivom „Sećaš li se tog jugoslovenskog filma“, otvorena je večeras u Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu.

Autori izložbe su istoričarka filma Marie Barešova i istoričar Ondrej Vojtehovski.

Ambasador Češke u Srbiji Tomaš Kuhta rekao je da je izloženo 36 odabranih plakata jugoslovenskih filmova.„Jugoslovenski filmovi i umetnost uopšte u Čehoslovačkoj bili su veoma dobro prihvaćeni, a filmski plakati su rađeni sa posebnom pažnjom. Njihovi autori su bili istaknuti umetnici“, istakao je Kuhta.

On je rekao da je postojalo posebno odeljenje koje se bavilo izradom plakata i slogana za filmove.

Prema njegovim rečima, autori plakata su imali svu umetničku slobodu prilikom njihove izrade, tako da se neretko dešavalo da plakat ne odražava sadržaj filma.

„Umetnici su često bili inspirisani samo nazivom ili nekim detaljem. Ovi plakati su posebno interesantni, jer nisu samo puka najava filma, već potpuno samostalna i nezavisna umetnička dela“, naveo je Kuhta.

On je Istakao da je izložba upriličena povodom predsedavanja Češke Evropskom unijom.

Barešova je kazala da 36 izloženih plakata predstavlja raznovrsne filmove, dominantne umetničke pristupe i značajne umetnike koji su učestvovali u dizajnu plakata.

„Skoro polovina prikazivanih filmova nastala je u šezdesetim godinama prošlog veka.To je bio period kada je umetnički nivo plakata porastao. Distributer filmova davao je posao izvanrednim umetnicima, a sadržaj plakata nije bio regulisan nikakvim smernicama“, ukazala je Barešova.

Ona je navela da su šezdesete godine donele liberalizaciju i razvoj umetničke scene i da je u tom periodu filmski plakat postao osobeno umetničko delo.

„U periodu od kraja Drugog svetskog rata, do kraja Jugoslavije, Čehoslovačka je kupila više od 200 jugoslovenskih dugometražnih filmova, a skoro polovina je iz šezdesetih godina, a ovde možete da vidite primere modernističkih filmova reditelja Živojina Pavlovića, Dušana Makavejeva i Aleksandra Petrovića“, rekla je ona.

Berešova je ukazala i na činjenicu da, suprotno pristupu koji je bio dominantan u Holivudu, na čehoslovačkim plakatima nema likova glavnih glumaca.

Izložba će biti otvorena do 26. oktobra.

Izvor:Danas

Održan je Banat kup 2022 u Češkom Selu

U nedelju 25.09.2022 u Češkom Selu u organizaciji Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine i uz podršku Ministarstva inostranih poslova Republike Češke održan je fudbalski turnir Banat kup, peti po redu. Banat kup  je prijateljski fudbalski turnir zamišljen i kao druženje pripadnika češke dijaspore iz Srbije i zemalja u okruženju,  uz učešće dece, mladih i odraslih iz nekoliko čeških udruženja kao i njihovih prijatelja iz okolnih mesta.

Sport u celini ima veliki uticaj i poseban značaj u formiranju ličnosti dece i mladih, posebno u fizičkom razvoju. U sportu i putem sporta se bitno može uticati na razvoj intelektualne komponente ličnosti. Sport razvija kritičko mišljenje kod dece, putem traženja i nalaženja raznovrsnih rešenja u novonastalim situacijama. Kroz sport se razvija disciplina, kooperativnost, saradnja, odgovornost, smisao za organizaciju. 

“Tradicija fudbalskih turnira kod Čeha u Češkom Selu godinama je negovana ali je nažalost zamrla drastičnim smanjenjem broja stanovnika Sela. Pionirski pokušaj učitelja češkog jezika Stanislava Havela da ove turnire oživi, za svaku je pohvalu i vredan podrške”

-istakla je Ljiljana Stehlik, predsednica Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine.

Karavan češke muzike” u Pragu

Nakon trogodišnjeg putovanja po Srbiji i prezentovanja muzike znamenitih čeških kompozitora svim ljubiteljima klasične muzike i srpsko-čeških kulturnih spona (Kragujevac, Beograd, Novi Sad, Bela Crkva, Vršac, Petrovaradin, Češko Selo itd.), “Karavan češke muzike” kragujevačkog Udruženja “Česi Šumadije” završio je svoje putešestvije u Brnu u Južnomoravskoj regiji Češke Republike. U saradnji sa Konzervatorijumom u Brnu, a pod pokroviteljstvom Južnomoravske regije, Ministarstva spoljnih poslova Češke Republike i Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine u Republici Srbiji, kragujevački muzički virtuozi predstavili su se brnjenskoj, moravskoj i češkoj publici u Konzervatorijumu u Brnu u utorak 20. septembra. Nakon uspešnog završetka koncerta i čitavog projekta, dogovoren je nastavak saradnje između Kragujevca i Brna u vidu kooperacije između Muzičke škole “Dr Miloje Milojević” u Kragujevcu i Konzervatorijuma u Brnu.

Otvorena izložba „Češko presovano staklo u ogledalu“ u Narodnom muzeju Zrenjanin

Izložba “Češko presovano staklo u ogledalu” je deo zvaničnog programa obeležavanja Međunarodne godine stakla.

Pored prezentacije istorije češkog presovanog stakla, od njenih početaka tridesetih godina XIX veka, pa sve do Baršunaste revolucije 1989. godine, i načina njegove proizvodnje, cilj ovog projekta je i da se tokom Međunarodne godine stakla javnosti približe i afirmišu kulturna dobra i predmeti od stakla nastali tehnikom presovanja visokih umetničkih i dizajnerskih kvaliteta, koji se čuvaju u javnim i privatnim kolekcijama sa teritorije Banata, Novog Sada i Beograda.

Otvaranju su pored domaćina, direktora Narodnog muzeja Zrenjanin Siniše Onjina i autora Biljane Dimkić Krčmar i Dejana Vorgića prisustvovali i Natalija Stojadinov zamenica načelnice Društvenih delatnosti Gradske uprave Zrenjanin i gosti Ljiljana Stehlik.

– Nacionalni savet češke nacionalne manjine i Josef Brož – zamenik ambasadora Češke Republike.

Posetioci Narodnoh muzeja sinoć su imali priliku da u okviru izložbe pogledaju preko 150 eksponata.

Autor projekta i izložbe je kustos istoričar umetnosti Dejan Vorgić, a stručni saradnik je kustoskinja istoričar umetnosti Biljana Dimkić Krčmar.

Neposredno pre otvaranja, Dejan Vorgić je za portal volimzrenjanin.com rekao:

“Pronašli smo jednu specifičnu temu i da kažem neuobičajenu temu za naš godišnji program i naša izložba je praktično centralna manifestacija obeležavanja međunarodne godine stakla i zbog toga smo prikupili preko 150 predmeta, većinom iz privatnih kolekcija, a manjim delom iz muzeja, da prosto prezentujemo jednu vrstu stakla koja nije toliko eksploatisana u javnosti.

Potrudili smo se da pokrijemo period od 1830. godine pa sve do kraja 20. veka, tako da posetioci imaju pregled perioda od preko 150 godina i kako se razvijalo češko presovano staklo. Kao što sam rekao postavku čini preko 150 predmeta i ne bih mogao nijedan da izdvojim posebno, jer bukvalno svaki predmet ima neku svoju priču i neku istorijsku i umetničku podlogu.

– završio je Dejan Vorgić

Izvor:Narodni muzej Zrenjanin

Završni koncert – Karavana češke muzike

Nakon trogodišnjeg putovanja po Srbiji i prezentovanja muzike znamenitih čeških kompozitora svim ljubiteljima klasične muzike i srpsko-čeških kulturnih spona (Kragujevac, Beograd, Novi Sad, Bela Crkva, Vršac, Petrovaradin, Češko Selo itd.), “Karavan češke muzike” Udruženja “Česi Šumadije” završiće svoje putešestvije u Brnu u Južnomoravskoj regiji Češke Republike. U saradnji sa Konzervatorijumom u Brnu, a pod pokroviteljstvom Južnomoravske regije, Ministarstva spoljnih poslova Češke Republike i Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine u Republici Srbiji, krgujevački muzički virtuozi će se predstaviti brnjenskoj, moravskoj i češkoj publici u Konzervatorijumu u Brnu u utorak 20. septembra, sa početkom u 19 časova. Biće nam zadovoljstvo ukoliko budete u prilici da nam se pridružite.